Wywiad z Krystianem Paruzelem cz.2

10.11.2017

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z drugą częścią wywiadu z Panem Krystianem Paruzelem, organizatorem rejsów pełnomorskich oraz instruktorem szkoleń żeglarskich odbywających się w okolicach Darłówka. W kontynuacji naszej rozmowy, Pan Krystian opowie o tym jak można zostać żeglarzem oraz o tym, czy region Darłowa jest dobrym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z żeglowaniem.

 – Co daje patent żeglarski i jak go zdobyć?

Patent żeglarski poświadcza umiejętności żeglarskie do samodzielnego prowadzenia jachtu i daje możliwość wynajęcia jachtu. Patent można zdobyć przystępując do egzaminu organizowanego przez Polski Związek Żeglarski, który wydaje patenty żeglarskie w Polsce. Żeby przystąpić do egzaminu nie jest wymagane zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, natomiast trzeba posiadać odpowiednie umiejętności oraz wiedzę teoretyczną zgodną z wytycznymi Ministerstwa Sportu.

Takie egzaminy organizuje również w Darłowie. Można również odbyć szkolenie w systemie Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA International Sailing Schools Association i zdobyć certyfikat umiejętności żeglarskich, który również uprawnia do samodzielnego żeglowania oraz daje możliwość wynajęcia jachtu. Oba systemy szkoleń rozróżniają kilka poziomów zaawansowania umiejętności żeglarskich.

Szkoła Żeglarstw w Darłowie prowadzi szkolenia w obu systemach zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu oraz jako członek Federacji Szkół Żeglarskich ISSA posiadamy licencjonowanych instruktorów, którzy prowadzą szkolenia i egzaminy do uzyskania certyfikatów ISSA. Patent żeglarski można uzyskać od 14 roku życia. Szkolenia mogą dobywać się w formie weekendowej lub tygodniowego pobytu w Darłowie.

– Czy możliwe jest zdobycie patentu żeglarskiego podczas zorganizowanego rodzinnego wypoczynku, lub obozu młodzieżowego?

Aby zdobyć patent, przede wszystkim trzeba nabyć umiejętności żeglarskie. Jeśli lubimy aktywnie spędzać wolny czas, żeglarstwa można nauczyć się podczas tygodniowego pobytu nad morzem poświęcając połowę czasu wypoczynku. Tu należy zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje, czasami potrzeba jest więcej godzin praktyki. Programy obozów żeglarskich są nastawione na praktyczne umiejętności żeglarstwa i większość czasu poświęca się na szkolenie. Po takim obozie młodzież śmiało może przystąpić do egzaminu na patent żeglarski po ukończeniu 14 roku życia.

– Czy Darłowo, Darłówko to dobre miejsca do rozpoczęcia przygody z żeglarstwem?

Darłowo ma świetną lokalizację do uprawiania żeglarstwa przede wszystkim morskiego. Port Morski oraz dwie mariny jachtowe tworzą świetne warunki, a nie każda miejscowość nadmorska może się tym pochwalić. Szkoła żeglarska w Darłowie posiada nowoczesny pełnomorski jacht żaglowy oraz jednoosobowe jachty żaglowe klasy Optimist do szkoleń dzieci i młodzieży. Niedaleko Darłowa bo zaledwie 10 km znajduje się przystań w Dąbkach nad Jeziorem Bukowo, gdzie można również uprawiać żeglarstwo śródlądowe oraz nauczyć się windsurfingu czy kitesurfingu.

– Czym różni się żeglowanie po morzu od żeglowania po jeziorach?

Żeglarstwo morskie wydaje mi się, że jest to trochę inny wymiar żeglowania. Nawet przepisy żeglugi są podzielone na śródlądowe i morskie. Tak samo jak patenty czy certyfikaty dzielimy na śródlądowe
i morskie. Aby żeglować samodzielnie po morzu trzeba wykazać się odpowiednim staże żeglugi po morzu aby uzyskać jachtowego sternika morskiego. Same jachty są też inaczej konstruowane do żeglugi morskiej oraz dodatkowo muszą być wyposażone w środki bezpieczeństwa, łączności czy nawigacji. Wiąże się to z dodatkowymi szkoleniami, po to aby bezpiecznie można było żeglować po otwartych akwenach morskich.

Jednak ma to swoje uroki, możliwość pokonywania wielkich dystansów przez otwarte morza, wykorzystując siły natury w różnych warunkach atmosferycznych. Podczas wielogodzinnych rejsów, często towarzyszą żeglarzom wschody czy zachody słońca, które nigdy się nie nudzą i można oglądać w nieskończoność.

Pierwsza część wywiadu z Krystianem Paruzelem.

Wszystkich zainteresowanych żeglowaniem lub szkoleniami zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Panem Krystianem.

Krystian Paruzel
tel: 504 194 251
www.darlowosail.com
https://www.facebook.com/darlowosail/